Gavagai.pl ma budzić. Ma inspirować. Właściwe słowo we właściwej chwili może zmienić świat 一
umysłemrękami gotowego na te słowa człowieka.

Terry Pratchett

Sentencje w bazie Gavagai:

You can't trample infidels when you're a tortoise. I mean, all you could do is give them a meaningful look.

Terry Pratchett Zobacz Głębia: -

I meant," said Ipslore bitterly, "what is there in this world that truly makes living worth while?" Death thought about it "Cats," he said eventually, "Cats are Nice.

Terry Pratchett Zobacz Głębia: -

Nigel gave the lamp a cautious buff and small smoking red letters appeared in the air. "Hi," Nigel read aloud, "Do not put down the lamp because your custom is important to us. Please leave a wish after the tone and, very shortly, it will be our command. In the meantime, have a nice eternity."

Terry Pratchett Zobacz Głębia: -

Build a man a fire, and he’ll be warm for a day. Set a man on fire, and he’ll be warm for the rest of his life.

Terry Pratchett City Watch Zobacz Zobacz książkę Głębia: 6

Stories of imagination tend to upset those without one.

Terry Pratchett Zobacz Głębia: 8

Coming back to where you started is not the same as never leaving.

Terry Pratchett Zobacz Głębia: -

Wisdom comes from experience. Experience is often a result of lack of wisdom.

Terry Pratchett Zobacz Głębia: 5

Problem z otwartym umysłem polega oczywiście na tym, że ludzie będą nalegać by mogli przyjść i próbować wpychać w niego różne rzeczy.

The trouble with having an open mind, of course, is that people will insist on coming along and trying to put things in it.

Terry Pratchett Diggers Zobacz Zobacz książkę Głębia: 9

Omówienia dzieł 0

Opracowanie dorobku

(brak opracowania dorobku)

Fragmenty dzieł autora: 5

Zgodnie z Przenikliwym i Trafnym Proroctwem Agnes Nutter – jedynej całkowicie wiarygodnej wróżki – świat skończy się w sobotę. Dokładnie mówiąc: w najbliższą sobotę. Jeszce dokładniej: zaraz po kolacji. A wieczorem zerwą się armie Nieba i Piekła. Zapłoną morza ognia. Księżyc okryje się krwawym całunem.

I to jest główny kłopot Crowleya (byłego węża, dziś agenta Piekła) i jego przeciwnika, a zarazem przyjaciela Azirafala (autentycznego Anioła). Bo oni chcą być tu na dole (lub na górze, z punktu widzenia Crowleya). Nie mają więc wyboru – muszą zatrzymać Czterech Motocyklistów Apokalipsy. Ponad (zdaniem Azirafala poniżej) wszystko najważniejsze jest, by zabić Antychrysta.

Kłopot w tym, ze Antychryst ma dopiero 11 lat, kocha swojego pięknego ogara i jest miłym chłopcem, z którego rodzice mogą być dumni.

Mały Układ był w swej istocie tak prosty, że nawet nie zasługiwał na wielkie litery w nazwie. Jedynym uzasadnieniem takiej pisowni było kryterium uznaniowe (sic!). Podyktował go zdrowy rozsądek stron, które zmagając się jak rasowi agenci wywiadu, doszły do wniosku, że istniejąc od tysięcy lat i zmagając się ze sobą we wszelkich możliwych okolicznościach, mają o wiele więcej wspólnego z bezpośrednim przeciwnikiem, który był pod ręką, niż z dalekimi sojusznikami i przełożonymi. Ciche gentlemens agreement o nieingerencji w strefy wpływów działania drugiej strony. Układ gwarantował, że nie wygrywając, strona również nie przegrywała, mogła za to wykazać się przed przełożonymi sążnistym raportem o kolejnych sukcesach w ciężkich zmaganiach z przebiegłym i doskonale poinformowanym przeciwnikiem.

Brygadzista powinien być kompetentny i stanowczy oraz sprawiać wrażenie kogoś, kto w sytuacji krytycznej, gdy panika owładnie tłumem podwładnych, nie będzie próbował założyć hełmu na lewą stroną, a gdy fajka zgaśnie w zębach, nie będzie miał zadowolonej miny konesera zaciągającego się pierwszym dymem.

W rezultacie uzyskano produkt, który nie różnił się niczym od innych oprócz tego że:

a) był niewiele droższy,

b) jego wartość odżywcza wynosiła w przybliżeniu tyle, co wartość odżywcza spożytego na surowo walkmana Sony.

c) Bez względu na ilość zjadanego pokarmu, traciło się na wadze*. Grubi kupowali bez przerwy. Chudzi, nie chcąc utyć, także.

*Oraz włosy, pigment skóry, a jeśli jadło się wystarczająco długo – wszelkie inne oznaki życia.

Azirafal był pierwszym aniołem, który miał komputer. Był to stary, powolny egzemplarz z twardą klawiaturą . Azirafal z nabożna czcią używał go do obliczania podatków, a był w tym tak podejrzanie dokładny, że pięć kontroli z wydziału finansowego nabrało głębokiego przekonania, iż ma on na sumieniu nie wykryte morderstwo z premedytacją.

Nota biograficzna

Dzieła opracowane:

Dzieła pozostałe: aaa

Sztuka wojny, 36 forteli, Sun Tzu, historia Chin, kultura chińska, piękne opowieści, pięken sentencje, najlepsze tłumaczenie Sztuka wojny (The Art of War)