Gavagai.pl ma budzić. Ma inspirować. Właściwe słowo we właściwej chwili może zmienić światumysłem i rękami gotowego na te słowa człowieka.

Losuj temat Losuj sentencję Zainspiruj się!
Gavagai.pl Autorzy inspirujący Terry Pratchett

Terry & Neil Pratchet & Gailman

Komentarze: 0
Karma:
Zaloguj aby moc lajkować.

Omówienia dzieł 0

Opracowanie dorobku

Fragmenty dzieł autora

Zgodnie z Przenikliwym i Trafnym Proroctwem Agnes Nutter – jedynej całkowicie wiarygodnej wróżki – świat skończy się w sobotę. Dokładnie mówiąc: w najbliższą sobotę. Jeszce dokładniej: zaraz po kolacji. A wieczorem zerwą się armie Nieba i Piekła. Zapłoną morza ognia. Księżyc okryje się krwawym całunem.

I to jest główny kłopot Crowleya (byłego węża, dziś agenta Piekła) i jego przeciwnika, a zarazem przyjaciela Azirafala (autentycznego Anioła). Bo oni chcą być tu na dole (lub na górze, z punktu widzenia Crowleya). Nie mają więc wyboru – muszą zatrzymać Czterech Motocyklistów Apokalipsy. Ponad (zdaniem Azirafala poniżej) wszystko najważniejsze jest, by zabić Antychrysta.

Kłopot w tym, ze Antychryst ma dopiero 11 lat, kocha swojego pięknego ogara i jest miłym chłopcem, z którego rodzice mogą być dumni.

Mały Układ był w swej istocie tak prosty, że nawet nie zasługiwał na wielkie litery w nazwie. Jedynym uzasadnieniem takiej pisowni było kryterium uznaniowe (sic!). Podyktował go zdrowy rozsądek stron, które zmagając się jak rasowi agenci wywiadu, doszły do wniosku, że istniejąc od tysięcy lat i zmagając się ze sobą we wszelkich możliwych okolicznościach, mają o wiele więcej wspólnego z bezpośrednim przeciwnikiem, który był pod ręką, niż z dalekimi sojusznikami i przełożonymi. Ciche gentlemens agreement o nieingerencji w strefy wpływów działania drugiej strony. Układ gwarantował, że nie wygrywając, strona również nie przegrywała, mogła za to wykazać się przed przełożonymi sążnistym raportem o kolejnych sukcesach w ciężkich zmaganiach z przebiegłym i doskonale poinformowanym przeciwnikiem.

Brygadzista powinien być kompetentny i stanowczy oraz sprawiać wrażenie kogoś, kto w sytuacji krytycznej, gdy panika owładnie tłumem podwładnych, nie będzie próbował założyć hełmu na lewą stroną, a gdy fajka zgaśnie w zębach, nie będzie miał zadowolonej miny konesera zaciągającego się pierwszym dymem.

W rezultacie uzyskano produkt, który nie różnił się niczym od innych oprócz tego że:

a) był niewiele droższy,

b) jego wartość odżywcza wynosiła w przybliżeniu tyle, co wartość odżywcza spożytego na surowo walkmana Sony.

c) Bez względu na ilość zjadanego pokarmu, traciło się na wadze*. Grubi kupowali bez przerwy. Chudzi, nie chcąc utyć, także.

*Oraz włosy, pigment skóry, a jeśli jadło się wystarczająco długo – wszelkie inne oznaki życia.

Azirafal był pierwszym aniołem, który miał komputer. Był to stary, powolny egzemplarz z twardą klawiaturą . Azirafal z nabożna czcią używał go do obliczania podatków, a był w tym tak podejrzanie dokładny, że pięć kontroli z wydziału finansowego nabrało głębokiego przekonania, iż ma on na sumieniu nie wykryte morderstwo z premedytacją.

Nota biograficzna

Komentarze

Nie ma komentarzy

Sentencje w bazie gavagai: 3

You can't trample infidels when you're a tortoise. I mean, all you could do is give them a meaningful look.
Terry Pratchett

Okoliczności: 1

I meant," said Ipslore bitterly, "what is there in this world that truly makes living worth while?" Death thought about it "Cats," he said eventually, "Cats are Nice.
Terry Pratchett

Okoliczności: 1

Nigel gave the lamp a cautious buff and small smoking red letters appeared in the air. "Hi," Nigel read aloud, "Do not put down the lamp because your custom is important to us. Please leave a wish after the tone and, very shortly, it will be our command. In the meantime, have a nice eternity."
Terry Pratchett

Okoliczności: 1

Zobacz wszystkie sentencje w repozytorium

Cytaty użyte w Gavagai

Brak cytatów
Dodaj sentencję