Gavagai.pl ma budzić. Ma inspirować. Właściwe słowo we właściwej chwili może zmienić świat 一
umysłemrękami gotowego na te słowa człowieka.
Inne w tym dziale: Języki i kultura Budowanie imperiów Przekształcanie środowiska Ewolucja człowieka

Język arabski

Język arabski

Pochodzenie

Język arabski należy do grupy języków semickich. Ukształtował się na przełomie VII i VIII wieku pod wpływem Koranu, który spisany został za pomocą dialektu koine, będącego ówcześnie rodzajem języka międzyplemiennego, który funkcjonował ponad dialektami plemiennymi. Zwano go koine, lub też arabijja. W tym to języku zapisywana była poezja przedmuzułmańska. Starożytni filologowie arabscy utrzymywali, że język ten był tożsamy z dialektem plemienia Kurajsz, do którego należał Prorok Muhammad.

Najstarszymi zabytkami języka arabskiego – oprócz Koranu – jest poezja staroarabska, pierwotnie przekazywana ustnie (wielcy poeci mieli swoich zapamiętywaczy), została następnie zapisana.

  Współczesny literacki język arabski jest językiem oficjalnym w ponad dwudziestu krajach. Język ten obowiązuje w mediach i urzędach. Język literacki jest czynnikiem spajającym kulturę arabsko-muzułmańską, nazywany w tej roli umma arabijja (wspólnota arabska).

Język potoczny (zwany dialektem) jest inny w każdym kraju i obszarze. Najpopularniejszy jest dialekt egipski, ze względu na kulturotwórczą rolę tego kraju w obecnym świecie.

Charakterystyczną cechą języka arabskiego jest ogromna liczba synonimów, zwłaszcza w słownictwie dotyczącym życia koczowniczego. Nie są to jednak pełne synonimy, a wyrażenia oznaczające gatunek i rodzaj przedmiotu. Dla ilustracji – rozmaite rodzaje wielbłąda, a także związane z pewnymi cechami indywidualnymi, nazywane są przy pomocy synonimów zbudowanych na tym samym rdzeniu.


top

Podstawowe informacje o piśmie arabskim

  Alfabet arabski zawiera 28 znaków. Służą one do oznaczania spółgłsek. Nie wyróżnia się w nim dużych i małych liter. Zamiast tego znaki arabskie łączą się ze sobą dwóch stron (tylko 6 łączy się z jednej strony), przy czym litery w zależności od pozycji zmieniają kształt. Litera wyglą inaczej na począku wyrazu, w jego środku i na końcu

W języku arabskim najczęściej nie zapisuje się samogłosek. Choć można je oznaczać za pomocą znaków nad i pod spółgłoską. Praktyką powszechną jest jednak ich pomijanie.


top


Książki do przeczytania

Danecki Janusz Klasyczny język arabski, Warszawa 1998.

Danecki Janusz Współczesny język arabski i jego dialekty, Warszawa 2000

Marek M. Dziekan Dzieje kultury arabskiej, PWN 2008

 KUP ON-LINE

Wiebke Walther Historia literatury arabskiej, PWN 2008

 KUP ON-LINE

Nauka języka

Arabski 15 minut dziennie, Global-PWN 2009

Cytaty w tym temacie

Cytaty powiązane przez tagi

Ten temat został skojarzony z kilkoma tagami, którymi posortowane są sentencje i aforyzmy w repozytorium Gavagai.pl. Możesz kliknąć na poszczególne tagi poniżej, albo na czerwony przycisk, który zaprowadzi cię do listy sentencji, które są otagowane przynajmniej jednym z poniższych tagów:

Zobacz sentencje z  przypisanymi tagami:

ZOBACZ

Sztuka wojny, 36 forteli, Sun Tzu, historia Chin, kultura chińska, piękne opowieści, pięken sentencje, najlepsze tłumaczenie Sztuka wojny (The Art of War)