Gavagai.pl ma budzić. Ma inspirować. Właściwe słowo we właściwej chwili może zmienić światumysłem i rękami gotowego na te słowa człowieka.

Losuj temat Losuj sentencję Zainspiruj się!
Gavagai.pl Książki Piotra Plebaniaka 36 forteli

36 forteli

CHIŃSKA SZTUKA PODSTĘPU, UKŁADANIA PLANÓW I SKUTECZNEGO DZIAŁANIA

Podręcznik budowania obrazów mentalnych i dziesiątki anegdot historycznych —— ze wstępem Andrzeja Sapkowskiego

add_shopping_cart Kup

Motto:
Broń to tylko przygodne narzędzie, które ma zmusić przeciwnika do zmiany zamiarów. Jedynym polem bitwy jest umysł. Wszystko inne to nieistotny szum. Lois McMaster Bujold, Gra

Opis książki:

Książka to zbiór anegdot i relacji historycznych opisujących podstępy i fortele. Ale służy nie tylko rozrywce - anegdoty to ilustracje pokazujące, jak nasza kultura ogranicza możliwości działania. Jest to punktem wyjścia do zestawienia tego, jak Chińczycy i ludzie Zachodu rozumieją konflikt i jak postępują w sytuacjach konfliktowych.

Rekomendacje: 6

36 forteli polecam w szczególności żołnierzom sił i służb specjalnych, które z założenia realizują swoje misje w nieprzewidywalnym środowisku wysokiego ryzyka. Taktykom i strategom odpowiedzialnym za odnajdywanie dróg wyjścia z beznadziejnych sytuacji, ale i ku przestrodze w obliczu pozornie słabego i przez to lekceważonego przeciwnika.”

generał Roman Polko, były dowódca jednostki GROM, autor m.in. książki „RozGROMić konkurencję” oraz Bezpiecznie już było

W jednej pozycji autor zebrał wiele ilustracji historycznych, anegdot i konkretnych instrukcji, które są połączeniem mądrości wielowiekowego doświadczenia myśli wojskowej dalekiego wschodu z dorobkiem współczesnej psychologii. Tak powstało znakomite opracowanie, traktujące o „myśleniu poza przyjętymi schematami” i „uciekaniu od rutyny”, czyli patrzenia na pojawiające się problemy tylko w wąskich kategoriach nauk tratujących o zarządzaniu w sensie ogólnym. Z pewnością każdy, którego praca polega na kierowaniu organizacjami lub zespołami ludzkimi, znajdzie w niej coś dla siebie.

mjr dr Maciej Zimny, były oficer GROM-u, autor książki Terroryzm samobójczy

(...) Geopolityka to gra o władze a tym samym o przyszłość świata. Plan​​​, rachuby i podstęp decydują o ​życiu i śmierci, o sukcesie lub klęsce. Tradycje prowadzenia zmagań, definiowania wojny są często zasadniczo różne w kręgu​ oddziaływania cywilizacji zachodniej i chińskiej. 36 forteli i traktat Sztuka wojny słynnego stratega chińskiej starożytności są dla Chińczyków równorzędnym przejawem tego, co my określamy mądrością wschodu. A opracowanie Piotra Plebaniaka to znakomity międzykulturowy, okraszony dziesiątkami anegdot podręcznik psychologii konfliktu, w którym chiński dorobek opisany jest językiem współczesnej psychologii. Gorąco polecam.

dr Jacek Bartosiak, ekspert geopolityk, autor książki Pacyfik i Eurazja. O wojnie

Omówione w 36 fortelach praktyczne sposoby wniknięcia w umysł przeciwnika stanowią cenne uzupełnienie naszych Szkoleń funkcjonariuszy bezpieczeństwa. Szczególnie użyteczne są konkretne techniki wczuwania się w potencjalnego przeciwnika - jego motywację, kulturowe ograniczenia i wynikającą z nich technikę działania.

płk Leszek Baran, były szef szkolenia BOR, prezes Fundacji Byłych Funkcjonariuszy BOR

Książka 36 forteli w sposób absolutnie fascynujący prezentuje to, czym jest prowadzenie konfliktów i wojen. Lektura obowiązkowa dla adeptów strategii i taktyki.

gen. broni w st. spocz. Waldemar Skrzypczak, współautor książki Moja wojna (2010) oraz Jesteśmy na progu wojny (2018)

Fragmenty:

Największym wyczynem było jednak nawiązanie gorącej przyjaźni 
z Kadafim, a konkretnie z jego pozyskiwanymi ze sprzedaży ropy stertami dolarów. Ceauşescu uzbroił się wpierw w anielską cierpliwość: w czasie pierwszego spotkania, gdy Kadafi nagle przerwał rozmowę, by oddać się spontanicznej, żarliwej modlitwie, rumuński przywódca czekał niewzruszenie z widoczną aprobatą. Następnie uderzył z tej nuty: „Mam wiele szacunku dla ludzi głębokiej wiary. Wy wierzycie w Koran, ja wierzę w marksizm. Obaj wierzymy w niepodległość naszych krajów. Wy pozbyliście się baz amerykańskich, ja – radzieckich. Wy zbudowaliście niepodległe państwo islamskie, ja – marksistowskie. Powinniśmy sobie pomagać”.
Pacepa tak relacjonuje, co było dalej: „Kadafi przez długie minuty 
patrzył w oczy Ceauşescu. […] Pułkownik spędził cały dzień ze swoim rumuńskim gościem. Chociaż nie leżało to w jego charakterze, Ceauşescu nie mówił przez cały dzień. Tylko słuchał uważnie i z aprobatą – co ma do powiedzenia Kadafi. Gdy oficjalne rozmowy dobiegły końca, poinformował Kadafiego, że jego osobisty aide de camp i prezydencki samolot muszą odlecieć do Rumunii i wrócić w nocy, by przywieźć bardzo ważny dokument. 
Następnego ranka Kadafi przybył punktualnie, co ostatnio się nie zdarzało. Gdy dwóch przywódców zbliżyło się do siebie, Ceauşescu trzymał w ręku dużą, zabytkową srebrną kasetę. Otworzył ją i wyjął bardzo starą, ręcznie pisaną księgę.
– To jest oryginalny rękopis pierwszego przekładu Koranu na język rumuński, dokonanego przed wiekami. Mamy tylko tę jedną kopię – ale ja mam tylko jednego prawdziwego brata. To dla Ciebie, mój bracie.
Pułkownik Kadafi zaczął zachłannie kartkować piękną starą księgę. Wyraźnie poruszony, dosłownie nie mógł powiedzieć słowa. Wreszcie zdołał wyjąkać: 
– Mój bracie! Jesteś moim bratem na całe życie! – i rzucił się, by uściskać Ceauşescu”.
Pacepa komentuje dalej, iż scenariusz przywiezienia księgi został opracowany na długo przed wizytą w Libii. Ceauşescu miał rzec: „I nic nie zrobi na nim większego wrażenia niż to, że podaruję mu ten Koran spontanicznie, jak gdybym był pod wrażeniem jego osobowości”.
Rezultatem tak pozyskanej przyjaźni była niezwykle korzystna dla Rumunii współpraca gospodarcza: rumuńska pomoc w budowie libijskiej infrastruktury rolniczej i technicznej (sowicie opłacana!) oraz wielomilionowe libijskie inwestycje m.in. na budowę rafinerii.

Gdzie kupić...

NiePrzeczytane
Merlin
Wydawca (Zysk i S-ka)

To sklep wydawcy

Empik On-line
Empik On-line
PWN
Ceneo (wyszykiwarka)
Wydawca (Zysk i S-ka)

To sklep wydawcy

Legimi
e-book
Empik on-line
e-book
Upolujebooka (wyszukiwarka)
e-book
Swiat Książki
e-book

Poproś o powiadomienie

...

Administratorem twoich danych osobowych będzie osobiście autor książki. W e-mailu potwierdzającym prośbę otrzymasz link do bezpowrotnego usunięcia twoich danych osobowych.

Spotkania autorskie kupić...

Spotkania autorskie

Zabezpieczenie antyspamowe: 42.